Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
10.03.2014 tarihinde, 08:16 saatinde eklendi
Günde 5 gram tuz yeterli
Günlük 5 gram tuz tüketiminin yeterli olduğunu ifade eden uzmanlar, "Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olur. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının başta gelen risk faktörüdür" dedi.

11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla tuzun zararları konusunda açıklama yapan Dr. Aytekin Kemik, Türkiye'de kronik hastalıkların her geçen gün arttığını kaydederek, "Kronik hastalıkların en önemli değiştirilebilir risk faktörleri, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği ve sigara kullanımıdır. Kronik hastalıkların orta düzey risk faktörleri kan basıncı artışı, kan glukoz seviyesinde artış, kan lipidlerinde artış ve obezite olarak belirlenmiştir. Risk faktörleri içerisinde kan basıncının kardiyovasküler hastalıklar üzerine çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2010 yılında yayınlanan rapora göre aşırı tuz tüketimine bağlı olarak meydana gelen yüksek tansiyonun, inmelere yüzde 51, kalp hastalıklarına yüzde 45 oranında neden olduğu görülmüştür. Ülkemizde tuz tüketimi için önerilen değer 5 gram iken tüketilen miktar 3 katı yani 15 gramdır. Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının başta gelen risk faktörüdür. Ayrıca mide kanseri, osteoporoz ve böbrek hastalıklarının oluşumuna sebep olmasının yanında çocukluk döneminde fazla miktarda tuz tüketilmesi hipertansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden çocukluk çağından itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması oldukça önemlidir" dedi.

İyotun vücut için çok önemli bir mineral olduğunu belirten Kemik, "Vücuttaki görevleri arasında çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğini, cüceliği, zeka geriliğini, gebelerde düşük ve ölü doğum yapma riskini azaltmaktadır. Bu yüzden pişirme sırasında oluşacak iyot kaybının en aza indirilmesi için, tuz yemeklere pişirme sonrası eklenmeli, saklama sırasında ise iyotlu tuz serin, kuru, ışıksız ortamda ve koyu renkli cam kaplarda saklanmalıdır" diye konuştu.

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tuz tüketimini azaltmak için dikkat edilmesi gerekenleri de sıralayan Kemik, sözlerini şöyle tamamladı: "Yemeklerin tadına bakmadan tuz ilave edilmemelidir. Yemekler pişirilirken tuz eklenmemelidir. Tuz içeriği yüksek olan salamura, turşu, ketçap, hazır soslar ve konserve besinler seyrek ve az tüketilmelidir. Vücut ağırlığının dengede tutulmasına özen gösterilmelidir.

Ağırlık arttıkça kan basıncı da artar. Fiziksel aktivite arttırılmalı, düzenli olarak fiziksel aktivite yapılmalıdır. Artan aktivite vücut ağırlığını dengeler. Kan basıncını düşürür, kronik hastalık riskini azaltır. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı, bir günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Sebzeler ve meyveler tuz ve enerji içeriği düşük, potasyumdan zengin, posa içeren besinlerdir. Sebze ve meyveler bu içerikleri nedeniyle kan basıncının düzenlenmesinde yardımcıdır.

Gıda etiketi okuma alışkanlığı edinilmeli ve az tuzlu besinler tercih edilmelidir. Yemeklerinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene,fesleğen ve benzeri besinler ile baharatları kullanınız. Maden suları kaynağına göre farklı miktarda sodyum içerir, sodyum içeriği etiketten kontrol edilerek tüketilmelidir. Ev dışında yemek yeniliyorsa az tuzlu besinler tercih edilmelidir. Daima taze ve tuz eklenmemiş besinler tercih edilmelidir. Restorant, cafe, lokanta gibi yerlerde kullanılan tuzun iyotlu tuz olması sağlanmalı, tuzluk yerine 1 gramlık küçük paketlerde tuz verilmelidir."

 

haber 7

Diğer Haberler
Kenelerden gelen yeni tehlike: Lyme
AB ilaç üreticilerine ceza yağdırdı
Sağlıklı tebessümü gölgeleyen 3 etken
İlaç gibi şerbet
Bebeklerde isiliği önlemenin formülü
'İftar ve sahur arasında bol bol su için'
Sinirsel egzama hayatı zehir ediyor
7.2 milyon diyabetliye müjde! İnsulin tarih oluyor
İntihar girişiminin sırrı çözüldü!
Bahar alerjisine karşı hazırlıklı olun
Emziren anneler kanserden korunuyor
Karın dokusundan göğüs yapıldı
Günde 5 gram tuz yeterli
10 milyon kişiye ücretsiz dağıtılacak!
Bu ilaçları kullananlar dikkat! Tarih oluyor
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat