Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
16.04.2014 tarihinde, 05:56 saatinde eklendi
Başbakanlık'ta sürpriz zirve
Başbakan Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner ile görüşmesinde, 1915 olayları konusunda "söz konusu meselenin ikili ilişkileri olumsuz etkilemesine müsaade edilmemesi" gerektiğini belirtti.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve beraberindeki heyetle bugün Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar da ele alındı.

Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda Türkiye'nin hassasiyetine dikkati çekerek söz konusu meselenin ikili ilişkileri olumsuz etkilemesine müsaade edilmemesi gerektiğini kaydetti.

ABD Temsilciler Meclisi Boehner de iddiaların tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğini bildirdi.

SURİYE VE UKRAYNA'DAKİ GELİŞMELER

Görüşmede, Suriye ve Ukrayna'daki gelişmeler hakkında da fikir teatisinde bulunuldu.

Suriye'de Şam rejiminin de desteğiyle etkinliğini artırma eğilimi gösteren El Kaide terör örgütünün bölge güvenliğini tehlikeye soktuğuna değinen Başbakan Erdoğan, El Kaide bağlantılı terör gruplarının uluslararası işbirliği gerektiren bir tehdit olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, Şam rejiminin uzlaşmaz tutumunun Cenevre sürecini akamete uğrattığını da hatırlatarak bu durumun ülkedeki kaosu daha da derinleştirdiğini ifade etti.

Suriye'de yaşananlardan en fazla etkilenen ülke olan Türkiye'nin, halihazırda 800 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptığına işaret eden Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 22 Şubat'ta kabul ettiği 2139 sayılı kararın hayata geçirilmesinin Suriye halkının acılarını hafifletme noktasında büyük önem taşıdığını belirtti.

ABD'li konuklar da Şam rejiminin yaptıklarının kabul edilemez olduğunu, Türkiye'nin Suriyelilere yaptığı insani yardımları, ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelileri kamplarda ağırlamasını büyük bir takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Ukrayna konusunda ise taraflar, gelişmelerin endişe verici olduğuna işaret etti. Erdoğan, Türkiye olarak Kırım Tatar Türklerinin durumunu dikkatle izlediklerini, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması ve krizin çatışmaya dönüşmemesi için, tüm tarafların son derece dikkatli hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

İkili ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verildiği teyit edilen görüşmede, parlamentolar arası ilişkilerin de güçlendirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Görüşmede, bazı AK Parti milletvekilleri ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone da hazır bulundu.

Diğer Haberler
Özel, Suriye'nin o bölgeleri alınmasını istedi
BAĞIŞ YAP
BEBEK KATİLİ TERORİST DEVLET İSRAİL KUDURDU
İsrail bugüne kadar 1407 Gazzeli çocuğu öldürdü
Madenin sahibi 3 gün sonra ilk kez konuştu
3 gündür eşinin bekliyordu, Bakan ikna etti
Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi
Madenci babanın avucundaki not yürek burktu
'Çavuş'un talimatı 40 madenciyi kurtardı
Derya Büyükuncu'dan Acun'a büyük şok!
Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı
Gül: Ne geliyorsa başıma ondan geliyor
Başbakanlık'ta sürpriz zirve
Ukrayna ordusu Slavyansk'ın etrafını kuşattı!
Mehmet Ali Şahin o toplantıyı anlattı!
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat