Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
24.04.2014 tarihinde, 07:46 saatinde eklendi
Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı
Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri ÖİB'le görüştü. 20 milyar dolarlık bir kaynak ayıran Katarlılar'ın rotasında Derince Limanı, Yatağan ve Afşin-Elbistan Termik Santrali ile İstinye'deki Borsa İstanbul'un önündeki arsa da var.

30 Mart seçimlerinde sandıktan istikrarın çıkması yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisini artırdı. Petrol ve doğalgaz zengini Körfez ülkeleri enerji, gayrimenkul, finans ve liman yatırımı için geliyor.

Bu kapsamda ilk adımı Katarlı yatırımcılar attı. Kesenin ağzını açan firmalar 20 milyar dolarlık finansman hazırladı. Ekonomi Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, Özelleştirme İdaresi Başkan (ÖİB) Vekili Ahmet Aksu ile görüşen Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri elektrik üretim santralleri, liman özelleştirmeleri ve gayrimenkul sektörüne olan ilgilerini dile getirdi.

Tüm projelerle ilgileniyoruz

Özelleştirme portföyündeki kuruluşlar hakkında Katarlı yetkililere bilgilendirme yapıldı. Katar'ın yatırım otoritesinin yetkilileri "Türkiye'den çıkacak bütün projelerle ilgileniyoruz. Büyük bir fırsat olarak görüyoruz" dedi. Önümüzdeki günlerde Türkiye'de resmi temaslarda bulunacak yatırımcıların listesinde Derince Limanı, Yatağan termik santrali, Afşin-Elbistan santrali ve ihale ilanında olan İstinye'deki Borsa İstanbul (BİST) önündeki arsa bulunuyor. Geçen hafta Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinin ihalesinde fiyat 2.7 milyar dolar olmuştu. Özelleştirme İdaresi 300 MW kurulu gücü bulunan Zonguldak-Çatalağzı ve 630 MW kurulu gücü olan Yatağan santrallerinin de özelleştirmelerini önümüzdeki dönemde gerçekleştirecek. Afşin-Elbistan'a 10 milyar doların üzerinde bir santral yatırımı planlanıyor.

Katar'da Türkiye'deki elektrik üretim, liman, gayrimenkul projeleri ile çok sayıda yatırımcının ilgilendiğini ifade eden Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, "Türkiye'den çıkacak bütün projelerle ilgileniyorlar. Karşılıklı daha yakın temasta olacağız. Karşılıklı telefonları verdik. Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirildi" dedi.

TEKNİK GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Türkiye'ye kısa sürede bir Katarlı yatırım ekibinin gelmesi bekleniyor. Henüz takvimin netleşmediğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi "Üst düzeyde kararlar verildi. Önümüzdeki günlerde teknik düzeyde görüşmeler başlayacak. Özelleştirme portföydeki varlıkların tamamı hakkında Katarlı yatırım otoritesine bilgi verildi. Onların incelemesi sürüyor. Teknik komite oluşturuldu. Komite yatırım alternatifleri üzerinde çalışacak. İlgilendikleri alanları detaylı olarak netleştirilecek ve sonrasında bir yatırım yol haritası hazırlanacak" diye konuştu

Diğer Haberler
Özel, Suriye'nin o bölgeleri alınmasını istedi
BAĞIŞ YAP
BEBEK KATİLİ TERORİST DEVLET İSRAİL KUDURDU
İsrail bugüne kadar 1407 Gazzeli çocuğu öldürdü
Madenin sahibi 3 gün sonra ilk kez konuştu
3 gündür eşinin bekliyordu, Bakan ikna etti
Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi
Madenci babanın avucundaki not yürek burktu
'Çavuş'un talimatı 40 madenciyi kurtardı
Derya Büyükuncu'dan Acun'a büyük şok!
Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı
Gül: Ne geliyorsa başıma ondan geliyor
Başbakanlık'ta sürpriz zirve
Ukrayna ordusu Slavyansk'ın etrafını kuşattı!
Mehmet Ali Şahin o toplantıyı anlattı!
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat