Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
15.05.2014 tarihinde, 12:31 saatinde eklendi
Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi
Tüm Türkiye Soma'dan gelen acı haberle üzüntüye boğulurken, Meclis'e sunulan bir önergede iş kazalarında hayatını kaybedenleri anmaya yönelik resmi tatil ilan edilmesi talep ediliyor.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi ülke genelinde büyük ve derin bir üzüntüye yol açtı. Yaşanan vahim kaza sonrasında çalışma koşullarının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi. Öte taraftan dünya genelinde de durum hiç iç açıcı değil. Her yıl 2 milyondan fazla işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İşte bu acı tablodan yola çıkılarak Meclis'e sunulan bir önergede ise iş kazalarından ötürü hayatlarını kaybedenlerin anılması için 28 Nisan'ın resmi tatil edilmesi öneriliyor...

2429 Sayılı Ulusal Bayram Genel Tatiller Hakkında Kanunda değişik yapılmasına dair kanun teklifi Meclis İçişleri Komisyonu'na sunuldu.

28 NİSAN RESMİ TATİL OLSUN

Komisyonda görüşülmeyi bekleyen önergede 28 Nisan'ın Uluslararası Çalışma örgütü tarafından 2001'de "Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü" ilan edildiği, 2013 yılı itibariyle de dünyada 30'u aşkın ülkede resmi şekilde "Anma ve Yaş Günü" olarak kabul edildiği belirtilerek söz konusu tarihin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alındığı bir çalışma hayatının gerçekleşmesine katkı ve hayatını kaybeden işçilere saygının bir gereği olarak resmi tatil ilan edilmesi talep edildi.

ÇOK ÇARPICI RAKAMLAR!

Sunulan teklifin gerekçesinde, Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) ait çok çarpıcı rakamlarda verildi.

ILO 'nun verilerine göre; Dünyada her yıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybediyor. Çalışanlar yılda yaklaşık 337 milyon kazaya maruz kalıyor ve 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyor. İşyerlerinde kullanılan toksik maddeler her yıl 440 bin işçiyi öldürüyor. Her 15 saniyede bir, 1 işçi çalışırken ölüyor, her 15 saniyede bir ise 160 işçi iş kazası geçiriyor. Her gün 6 bin 300 işçi çalışırken ölüyor.

TEKLİF ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖRÜŞÜLECEK

28 Nisan'ın tatil edilmesine yönelik önergenin önümüzdeki günlerde TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülüp karara bağlanması bekleniyor. Önergenin komisyondan geçmesi halinde ise Meclis gündemine gelerek, milletvekillerinin oylamasına sunulacak.

EN SON ''1 MAYIS'' RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ

Türkiye en son İşçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan 1 Mayıs "Emek ve Dayanışma Günü" resmi tatil olarak ilan edilmişti. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile birlikte çalışanlar ilk defa 1 Mayıs'ta tatil yapma imkânına kavuşmuştu.

 

 

Kaynak: Haber7

Diğer Haberler
Özel, Suriye'nin o bölgeleri alınmasını istedi
BAĞIŞ YAP
BEBEK KATİLİ TERORİST DEVLET İSRAİL KUDURDU
İsrail bugüne kadar 1407 Gazzeli çocuğu öldürdü
Madenin sahibi 3 gün sonra ilk kez konuştu
3 gündür eşinin bekliyordu, Bakan ikna etti
Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi
Madenci babanın avucundaki not yürek burktu
'Çavuş'un talimatı 40 madenciyi kurtardı
Derya Büyükuncu'dan Acun'a büyük şok!
Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı
Gül: Ne geliyorsa başıma ondan geliyor
Başbakanlık'ta sürpriz zirve
Ukrayna ordusu Slavyansk'ın etrafını kuşattı!
Mehmet Ali Şahin o toplantıyı anlattı!
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat