Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
10.07.2014 tarihinde, 07:13 saatinde eklendi
Sağlıklı tebessümü gölgeleyen 3 etken
Sağlıklı gülümseyişi gölgeleyen 3 etken hakkında Diş Hekimi Murat Zogun, bilgiler verdi.

Zogun, gençlerin ve spor yapanlar tarafından severek tüketilen enerji içeceklerinin dikkat edilmediği taktirde diş sorunlarına neden olabileceğine dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

'Yurt dışında yapılan araştırmalar sonucunda spor içeceklerinin uzun süre tüketilmesi diş minelerinde erozyona yol açabileceği ortaya çıkıştır. Asit erozyonunun belirtileri başında, diş hassasiyeti yer alır. Bunun dışında asit nedeniyle diş minesi aşınmaya başlarsa dişlerin yüzeyi yuvalanır, parlak, cilalı ve hafif sararmış bir görünüm meydana gelir. Bu nedenle bu tarz içecekleri tükettikten hemen sonra değil en az yarım saat geçtikten sonra dişler fırçalanmalıdır. Ayrıca erozyonu önlemenin yolu pipet kullanmaktır.

Diyabet, genel olarak tüm vücut sağlığını olumsuz etkileyebildiği gibi ağız ve diş sağlığı açısından da risk oluşturabilmektedir. Diyabet vücudun enfeksiyona karşı direncini azaltır, bu yüzden diş eti hastalığı için zemin hazırlayabilir. Bazı diyabet hastalarının tükürüğündeki yüksek seviyelerdeki şeker içeriği hastalarda diş eti iltihaplarını şiddetleniyor. Ayrıca iltihap, kan şeker seviyelerini yükselten önemli etkenlerin arasındadır. Bu iltihaplar engellenmezse diş kayıplarına kadar neden olabilecek can sıkıcı sonuçlara neden olabilmektedir. Hastalığın kontrol altında olup olmaması tedavi planlamasını etkiler. Kontrollü diyabeti olan bir hastada sorun çıkmazken, kontrolsüz diyabette kötü yara iyileşmesi ve enfeksiyona yatkınlık görülür. Bu durumda çene cerrahisi esnasında meydana getirilen yaranın iyileşmemesi ve oral floranın etkisiyle enfekte olmasına neden olabilir. Diyabetli hastalarda ağız ve diş tedavisi öncesi (en az 3 ay) mutlaka kan şekeri takibi yapılmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

Ayrıca düzenli olarak kontrol trigliserid ve kolesterol kontrolleri yapılmalıdır. Ergenlikte vücutta hem fiziksel, hem de hormonal değişiklikler olur. Bu dönemde diş ve diş etlerinde rahatsızlık yapan hijyen bozuklukları, hormonal dengesizlikler sebebiyle normal şartlara göre daha fazla etki gösterir. Hormonlardaki bu dalgalanma nedeniyle diş eti iltihabı, ağızda yaralar, diş çürükleri gibi rahatsızlıklar ergenlerde daha kolay oluşur. Bu nedenle ergenlikte diş bakımı büyük önem taşır.'

Diğer Haberler
Kenelerden gelen yeni tehlike: Lyme
AB ilaç üreticilerine ceza yağdırdı
Sağlıklı tebessümü gölgeleyen 3 etken
İlaç gibi şerbet
Bebeklerde isiliği önlemenin formülü
'İftar ve sahur arasında bol bol su için'
Sinirsel egzama hayatı zehir ediyor
7.2 milyon diyabetliye müjde! İnsulin tarih oluyor
İntihar girişiminin sırrı çözüldü!
Bahar alerjisine karşı hazırlıklı olun
Emziren anneler kanserden korunuyor
Karın dokusundan göğüs yapıldı
Günde 5 gram tuz yeterli
10 milyon kişiye ücretsiz dağıtılacak!
Bu ilaçları kullananlar dikkat! Tarih oluyor
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat