Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
10.07.2014 tarihinde, 07:15 saatinde eklendi
Çocuklarınıza bunu sakın yapmayın
Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, çocukları üniversite ve meslek tercihi yapacak öğrencilerin ailelerine önerilerde bulundu.

Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, tercih esnasında öğrencilere meslek seçimi konusunda baskı uygulayan aileleri uyardı. Ailelerin öğrencileri mutlu olacağı meslek konusunda desteklemelerini söyleyen Kösegil, “Aileler çocukları üzerinde baskılar kurabiliyorlar. Kendi hayallerinde olan bölümlere yerleşen çocukları hayal ediyorlar. Ailelere tavsiyemiz o bölümü okuyacak ve onu yapacak olan da öğrencinin kendisidir. Dolayısıyla öğrenci tercihleri konusunda eğer gerçekten kararlıysa öğrenciye müdahale etmesinler ki öğrenci mutlu olabilsin” dedi.

Aile baskısı sonucu tercih edilen bir mesleğin ileriki dönemde bireyin hayatına olumsuz yansıyacağını vurgulayan Kösegil, “Öğrenci istemediği bir bölüm tercih ettiğinde hayatının geri kalan döneminde mutsuz olacaktır. Piyasada, mutsuz doktor, avukat ve mühendislere rastlıyoruz. Aileler, eğer başarılı, mutlu ve idealinde kurdukları hayatı yakalayan bireyler istiyorlarsa onları biraz serbest bırakıp mutluluklarına şans vermeliler” ifadelerine yer verdi.

“FARKLI MESLEKLER DENEMEK İSTİYORLAR”

Günümüzde öğrencilerin farklı meslekler tanımak istediklerini belirten Kösegil, “Aileler en çok para kazanılacak ve en az risk taşıyan meslekleri istiyorlar. Öğrenciler ise, daha çok farklı meslekler tanıyıp farklı işler yapmak istiyorlar. Öğrenciler artık toplumun kabul ettiği mesleklerin dışına çıkabilme özgürlüğünü de istiyorlar. Bu nedenle, tercih ofislerinde çok sık yaşadığımız bir aile gerginlik dönemi hakim” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere tercih edecekleri bölüm ve üniversiteleri detaylı bir şekilde araştırmaları uyarısında bulunan Kösegil, “Öğrenciler bölümleri araştırmadan genel bir yargıyla hareket etmemelidirler. Geleceğin meslekleri sürekli değiştiğinden gelişmeleri takip edip insan kaynakları eklerini okumak öğrenciler açısından yararlı olacaktır. Bu doğrultuda kendilerine uygun olmayan ve tatmin etmeyecek hiçbir bölümü tercih etmesinler. Başarı sağlayacakları ve kendilerini mutlu edecek bir meslek seçimi yaptıklarında mutlaka iyi bir yaşamları olacaktır. Üniversiteye girmek de iş hayatı açısından yeterli olmayacağından tercih edecekleri üniversitelerde geleceğe dair ne kadar yatırım yapıldığını araştırsınlar” dedi.

Diğer Haberler
Öğrenci gelsin diye burs veriyorlar
Milyonlarca ehliyet sahibine kötü haber!
Üniversitelilerden formasyon eylemi
DGS giriş belgeleri erişime açıldı
Çocuklarınıza bunu sakın yapmayın
Türk kaptan, Yunan sularında öldürüldü!
ÖSYM Başkanı: Sokağa dökmeyelim diye açıklamıyoruz
MEB'de çok kritik atamalar
ALES başvuruları pazartesi başlıyor
Yurttan kovulan öğrenciye evimizi açarız
Öğretmenlik alan sınavı tarihi değişti
En iyiler listesinde ODTÜ de var
ALES başvuruları başladı
Bütün paralel hatları acilen kesin emri
Pedagojik formasyonda ek yerleştirme yapılmayacak
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat