Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
10.07.2014 tarihinde, 07:16 saatinde eklendi
Üniversitelilerden formasyon eylemi
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okuyan bir grup öğrenci, formasyon eğitimi alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Kontenjan sınırlaması nedeniyle formasyon eğitimi alamadıklarını söyleyen yaklaşık 100 öğrenci, öğleden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde toplandı. Buradan yürüyüşe geçen grup, "Formasyon hakkımız engellenemez", "Rektör uyuma öğrencine sahip çık", "Emek bizim, formasyon bizim" sloganları atarak, Beyazıt Meydanı’nda bulunan üniversitenin ana giriş kapısına kadar yürüdü. Giriş kapısı önünde önlem alan özel güvenlikçiler, öğrencilerin basın mensuplarıyla beraber kampüs içine girişine izin vermedi. Basın mensuplarının kampüs içine girişlerinin yasak olduğunu söyleyerek girişi kapatan görevlilere, öğrenciler, ’Basın da girecek’ diye tepki gösterdi. Tartışmanın uzaması üzerine, gençler ile özel güvenlik görevlileri arasında itişmeler yaşandı. Bu sırada bazı öğrencilerin kapı demirlerine tırmanarak içeriye girdikleri görüldü. Yaşanan kargaşanın ardından, görevliler, üniversitelilerin güvenlik kontrolünden geçerek kampüse girmesine izin verdi. Rektörlük binasının tadilatta olması nedeniyle geçici bir süreyle taşındığı binanın önünde basın açıklaması yapan öğrenciler burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Basın açıklaması

Öğrenciler adına basın metnini okuyan Melike Edirneli, şunları söyledi:
"Dünyanın itibarlı üniversiteleri arasında gösterilen İstanbul Üniversitesi’ni, 2010 yılında pedagojik formasyon eğitimini dört yıllık eğitim süresi içinde alacağımızı bilerek tercih ettik. 2011 yılında pedagojik formasyon programı YÖK tarafından kaldırıldı. Böylece kazanılmış hakkımız elimizden alınarak, binlerce fen edebiyat fakültesi öğrencisi mağdur edildi. 2014 yılında pedagojik formasyon kararlarında sürekli değişiklik yaşandı. İlk olarak, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve not ortalaması şartı ile pedagojik formasyon verileceği belirtildi. Bir sonraki açıklamada ALES şartı kaldırılarak, mezun durumdaki öğrencilerin hepsine kontenjan sınırlaması olmadan sertifika programının verileceği belirtildi. Bir sonraki açıklamada ise kontenjan sınırlaması getirilerek, binlerce öğrenci mağdur edildi. YÖK’ün sürekli karar değiştirmesiyle geleceğimizle oynanıyor. Oyuncak haline getirilen geleceğimizle oynanmasına karşı çıkmaktayız. Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, bizim haklılığımızı sosyal medya üzerinden kabul etti. İlk zamanlarda olumlu konuşsa da, bu durum aksine dönmeye başladı. Bu haksız ortamda en temel isteğimiz kontenjan sınırlamasının kaldırılması. İsteklerimiz karşılanmadığı sürece, eylemlere ve tepkilere devam edilecek"

Açıklamadan sonra, temsilci olarak seçilen birkaç öğrenci Rektör ile görüşmek için binaya girdi.

Diğer Haberler
Öğrenci gelsin diye burs veriyorlar
Milyonlarca ehliyet sahibine kötü haber!
Üniversitelilerden formasyon eylemi
DGS giriş belgeleri erişime açıldı
Çocuklarınıza bunu sakın yapmayın
Türk kaptan, Yunan sularında öldürüldü!
ÖSYM Başkanı: Sokağa dökmeyelim diye açıklamıyoruz
MEB'de çok kritik atamalar
ALES başvuruları pazartesi başlıyor
Yurttan kovulan öğrenciye evimizi açarız
Öğretmenlik alan sınavı tarihi değişti
En iyiler listesinde ODTÜ de var
ALES başvuruları başladı
Bütün paralel hatları acilen kesin emri
Pedagojik formasyonda ek yerleştirme yapılmayacak
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat