Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
14.05.2015 tarihinde, 12:28 saatinde eklendi
Davutoğlu: Menderes gibi şahadet baş göz üstüne
Başbakan Davutoğlu Demokrasi ve Özgürlük Adaları Temel Atma Töreninde konuştu; "Özgürlükler ya hep birlikte savunulur ya da kaybedilir" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu; Demokrasi ve Özgürlük Adaları Temel Atma Töreninde konuştu. Davutoğlu yaptığı konuşmada "Bu adada iki selefim var. Biri Fatin Rüştü Zorlu diğer Adnan Menderes.

Bu ada çok büyük acılara şahit oldu. Demokrat Parti kadroları milli iradenin sözcüsü oldu. Sandığın temsil ettiği milli irade namusumuzdur.

Özgürce seçime gidebilmek, Adnan Menderes ve arkadaşlarının bıraktığı emanetin en büyüğüdür. Menderes ve arkadaşları manen yanımızdadır ama onları yargılayanlar yoklar. Onları idam edenleri bıraktığı bir hatıra yok." dedi.

"Şimdi bir muhasebe zamanı" diyen Davutoğlu "Özgürleri onurlu biçimde savunmadığımı zaman ortaya çıkacak olumsuz sonuçları değiştirmek zor.

Bugün milli iradeye taahküm etme çabası var. Onlara karşı dimdik duruyoruz. Darbe mantığı ayrım gözetmeden gencecik bedenleri idama götürdüler.

Tüm bunlardan çıkarılacak ders özgürlükler ya hep birlikte savunulur ya da kaybederiz. Türkiye bir daha 27 Mayıs'ta olduğu gibi bir darbe görmeyecek.

27 Mayısın tekrerrür etmesine izin vermeyeceğiz. Adnan Menderes gibi bir şehadetle hayatımız sona erecekse başımız gözümüz üstüne.

Eğer milletin hakkını hukukunu savunurken ölüm tecelli edecekse şeb-iarus olarak kabul ederiz. İnandıklarımızdan taviz vermeyeceğiz.

Yargılamanın yapıldığı salon muhafaza edilecek. Burada bir müze gibi demokrasi bilinci oluşturulacak.

Darbeciler Bizans entrikası yaptıklarını bildikleri için bu sürgün adasına gönderdiler. Bir tek ağaç eksilirse yenisi konulacak.

Yeşil alan şimdikinden fazla olacak. Ada özgürlük ve demokrasi kavramları ile uyumlu olacak. Bu mekan barış görüşmeleri için, konferanslar için kullanılacak.

Yaşanan acılara hürmet esastır. Oteller kesinlik eğlence maksatlı etkinlik yapamayacak. Eğlenceye müsaade etmeyiz.

Hukuk fakülteleri gelsinler burada mezuniyet yapsınlar. Burası bittiğinde 27 mayısta Meclis burada toplansın özel bir celse yapalım. Niyetimiz düşmanlık üretmek değil.

Yargılayanların torunlarına, çocuklarına düşmanlık beslemedik. Demokrat Parti şahadetlerin ardından bir nefret oluşmasına izin vermediler. Kalıcı barışı inşa etmek için buradayız." dedi. 

Kaynak : Haber7

Diğer Haberler
Gül: HDP sonuçlarına katlanmak zorunda
Somali’de İngiliz oyunu! Hedefte Türkler var
O’Neil: Her yıl 10 milyon insan ölecek
Bahçeli: Genel merkezdeki mescide hiç inmedim
Meral Akşener’den kaset iddialarına cevap
Davutoğlu: Menderes gibi şahadet baş göz üstüne
Bakan ''1 haftaya patlar'' dedi, gerçek oldu
Arnavutluk'ta Erdoğan'ı gözyaşlarına boğan şiir
Erdoğan'dan Ümit Kocasakal'a sert tepki
Davutoğlu'ndan seçim öncesi 'tuzak' uyarısı
MHP'ye ilk şok! Aday oldu istifa sinyali verdi
İşte HDP'nin Milletvekili Kesin Aday Listesi
İşte CHP'nin Milletvekili Kesin Aday Listesi
MHP 2015 milletvekili adayları tam listesi
AK Parti milletvekili aday listesi 2015
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat