Ana Sayfa Künye Yayın Akışı Foto Galeri İletişim
Başkandan Haberler Videolar Dergiler Kamu İhale Kurumu ( KİK )
Yeni Kayıt Üye Giriş
14.05.2015 tarihinde, 12:32 saatinde eklendi
O’Neil: Her yıl 10 milyon insan ölecek
İngiliz ekonomist Jim O’Neil, yeni ilaçların geliştirilmemesi halinde 2050’ye kadar yılda 10 milyona yakın insanın öleceğini söyledi.

"BRIC" kavramını ilk kullanan kişi olarak tanınan İngiliz ekonomist Jim O'Neill önümüzdeki dönemde gerekli ilaçların geliştirilmemesi halinde dünyada milyonlarca insanın hayatının kaybedeceğini, antibiyotiklere direnç kazanan hastalıkların küresel ekonomiye milyarlarca dolar ek maliyet getireceğini anlattı.

O’Neill, "Eğer yeni ilaçlar geliştiremezsek ve bugünkü gibi yaşamımıza devam edersek, 2050 yılına geldiğimizde, tüm dünyada direnç kazanan hastalıklardan yılda en az 10 milyon insan ölecek. Antibiyotiklere karşı direnç kazanan mikrobik hastalıkların bugünden 2050 yılına kadar küresel ekonomiye toplam maliyeti ise 100 trilyon doları bulacak. Hiçbir şey yapmadan durmanın bedeli çok yüksek" diye konuştu.

ORTAK FON KURALIM

Antibiyotik kullanımına direnç kazanan hastalıklara yönelik daha etkin ilaçların geliştirilebilmesi için tüm ülkelerin ve sektörü temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir fon oluşturması gerektiğini belirten O’Neill, aksi takdirde küresel ekonomiyi tehdit edebilecek derecede büyük maliyetlerle karşılaşılacağı uyarısında bulundu.

Jim O’Neill, şöyle devam etti: "Bu durumun ortadan kalkması için daha iyi tanı hizmetlerini oluşturmamız ve daha fazla ilacın geliştirilmesini sağlamak zorundayız. Yaptığımız değerlendirme çalışmasında önümüzdeki 10 yıl içerisinde 15 yeni ilaç geliştirebiliriz.

'TÜRKİYE'YE ÇAĞRI!

Hastalıkların antibiyotiklere karşı direnç kazanmasının küresel ekonomi için büyük bir risk oluşturduğunun altını çizen O’Neill, şöyle konuştu: "Eğer biz bu girişimi bir yıl önce başlatmış olsaydık Türkiye’nin G-20 başkanlığı sırasında öncelikleri arasına bu konuyu almasını isteyebilirdik. Geçen yılın sonlarına doğru bu konuda çalışmaya başladık. Eğer Türkiye bu konuda bir etki sağlayabilirse, G-20’de Türkiye’nin ajandasında bu konunun da olmasını isteriz. Küresel ekonominin bir araya gelerek mevcut antibiyotiklere, ilaçlara karşı direnç kazanan mikropları hedefleyen yeni ilaçların geliştirilmesi için çalışması gerekiyor. Büyük oyuncular olmadan bu sorunu çözemezsiniz. ''

Diğer Haberler
Gül: HDP sonuçlarına katlanmak zorunda
Somali’de İngiliz oyunu! Hedefte Türkler var
O’Neil: Her yıl 10 milyon insan ölecek
Bahçeli: Genel merkezdeki mescide hiç inmedim
Meral Akşener’den kaset iddialarına cevap
Davutoğlu: Menderes gibi şahadet baş göz üstüne
Bakan ''1 haftaya patlar'' dedi, gerçek oldu
Arnavutluk'ta Erdoğan'ı gözyaşlarına boğan şiir
Erdoğan'dan Ümit Kocasakal'a sert tepki
Davutoğlu'ndan seçim öncesi 'tuzak' uyarısı
MHP'ye ilk şok! Aday oldu istifa sinyali verdi
İşte HDP'nin Milletvekili Kesin Aday Listesi
İşte CHP'nin Milletvekili Kesin Aday Listesi
MHP 2015 milletvekili adayları tam listesi
AK Parti milletvekili aday listesi 2015
Güncel Videolar
Zonguldak Valiliği
Yozgat Valiliği
Yalova Valiliği 2
Yalova Valiliği
Van Valiliği
Yerel Seçim Sonuçları
Hava Durumu
ISTANBUL
Piyasa Verileri
ANA SAYFA KÜNYE İLETİŞİM
Mahalli İdareler Haber ® 2011 -- Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat